background photo
ПУБЛІКАЦІЇ

Скільки отримують поранені військові в Україні в 2025 році

Виплати військовим за поранення. Дії військовослужбовця при пораненні та які документи потрібно зібрати. Скільки отримують поранені військові в Україні 2025.


Харків. Військовий шпиталь. Волонтери з іншого кінця країни, повертаючись додому, дізнаються, що тут лікується їх земляк, якого нікому навідати. Сирота, важке дитинство, змалечку хвороба, але в армію, на подив і захоплення сусідів, впросився. І от поранений. При цьому нагороджений медаллю «Сильному духом».


Зустрілися: у словах розпач, бо не зміг врятувати побратима, у якого малі діти, в очах – готовність воювати до перемоги, а сам – у розірваних капцях, чужому брудному лахмітті, яке знайшлося у шпиталі, бо його одяг медики на ньому вщент порізали, коли рятували, і… голодний. На запитання чи є в нього гроші, ховає погляд: «Та десь має зарплата бути…» Ні зарплати, ні виплати за поранення.


Інтернет рябіє проханнями підтримати поранених захисників. Чому?! Держава ж гарантує безкоштовне лікування і всі виплати! Але робимо поправки на війну, яка ускладнює всі процеси, і, незалежний від усіх часів, деструктивний людський фактор, адже наскільки швидко і які саме виплати отримає поранений військовий, в першу чергу залежить від його командирів, а також самого воїна, якщо він в стані проконтролювати ситуацію.



Дії військовослужбовця при пораненні



З поля бою пораненого воїна евакуйовують до стабілізаційного пункту, а далі, залежно від важкості поранення – в медроту або в тиловий госпіталь. Каска, бронежилет, зброя і боєкомплект залишаються у військовій частині, в яку боєць потенційно після лікування має повернутися. З собою – лише форма 100, медична картка пораненого з його особистими даними та зазначенням підрозділу.


Карта ф. 100  повинна містити таку інформацію:

  • особові дані військовослужбовця;

  • найменування підрозділу, у складі якого він проходить службу;

  • характер отриманого поранення;

  • підтвердження того, що поранення було отримане під час ведення бойових дій;

  • час прибуття до стабілізаційного пункту;

  • відомості про надану медичну допомогу на етапі евакуації та інші важливі деталі.



Коли у вказаній формі прописується вид поранення– важливо вказати, що поранення бойове — це критично важливий документ, який потрібно зберегти, щоб потім була виплата за поранення під час війни.



Важливо знати. Якщо у військовій частині не знали про факт твого поранення та подальшого лікування,  та помилково зафіксували самовільне залишення частини, медична карта ф. 100 та інші  документи, видані медустановою, допоможуть прояснити ситуацію, й спростувати висновок про СЗЧ.



Карта ф. 100 є основним документом, на підставі якого начальник медичної служби частини складає довідку про обставини поранення чи травми за формою, наведеною у додатку 5 Наказу Міноборони №402. Саме ця довідка є ключовим документом  під час визначення військово-лікарською комісією причинно-наслідкового зв’язку між виконанням бойових завдань та отриманими ушкодженнями здоров’я. Адже відповідно до висновку ВЛК у подальшому буде визначатися виплата військовим за поранення, а на її розмір впливають безпосередні обставини за яких було отримано травми.



Якщо довідка про поранення відсутня  – військовослужбовцю потрібно писати рапорт на ім’я командира частини з проханням провести відповідне розслідування і таки видати довідку. Інакше ВЛК не пов’яже поранення із захистом Батьківщини. Та навіть у такому випадку варіант є: оскаржити рішення ВЛК, але вже маючи на руках головний документ – довідку.



Які документи потрібно зібрати військовослужбовцям?




Виплати за поранення ЗСУ передбачені та гарантовані. Головним аргументом, який стане відправною точкою для подальших нарахувань, є довідка про обставини поранення чи контузію. У цій довідці міститься детальний опис обставин травми, зокрема зазначається, чи був військовослужбовець тверезим (стосується алкоголю, наркотиків та інших психотропів) та чи не пов’язано поранення з кримінальним або адміністративним правопорушенням.


Куди звертатися за отриманням довідки?



Розслідування обставин поранення проводить військова частина, та видає довідку за формою визначеною у додатку 5 Наказу Міноборони №402, цю довідку військовослужбовець може отримати у військовій частині, однак, на випадок його перебування на лікуванні, або у відпустці військова частина відповідно до Постанови КМУ №901 від 23.08.2023 може здійснювати електронний  обмін медичними  документами з медзакладом або ТЦК та СП, в залежності від місцеперебування військового.


Правники рекомендують мати цю довідку у чотирьох екземплярах: вона увійде до особової справи, додається до наказу про виплату військовим за поранення додаткової винагороди, потрібна для ВЛК та для оформлення ОГД.



Однак не лише означена довідка має значення при проходженні ВЛК, а й інші медичні документи,  тому прослідкуйте, щоб за результати лікування медичний заклад надав вам  медичну книжку, медичні виписки з карти амбулаторного/стаціонарного хворого та масив усіх  медичних документів які можуть підтвердити ваш стан (результати лабораторних досліджень, оглядів вузькопрофільних спеціалістів тощо)



Також, слід проконтролювати щоб всі медичні документи, які підтверджують стан військового вносилися лікарями до  медичної інформаційної системи Helsi.



Отже: довідка, виписки і висновок є документами-перепустками для отримання заслужених виплат, пільг і компенсацій.



Зверніть увагу. Якщо стався нещасний випадок не пов’язаний з виконанням бойових завдань, військова частина повинна вам видати копію Акту про нещасний випадок.



Скільки отримують за поранення військові в Україні 2025. Умови таких виплат



Поранений воїн все ж залишається військовослужбовцем. Тому, насамперед, продовжує отримувати своє грошове забезпечення, за займаною посадою.



То на які види виплат можна розраховувати у 2025 році військовослужбовцям, окрім щомісячного грошового забезпечення?



100 тисяч додаткової щомісячної винагороди



Ця виплата здійснюється незалежно від того де проводиться стаціонарне лікування  в Україні чи за кордоном. Якщо за те ж саме поранення захисник лікувався двічі чи більше, але з часовими розривами – ця виплата щоразу знову вступає в силу. Тут мова про важкі поранення, які потребують тривалого лікування. І якщо воно тягнеться 12 і більше  місяців– треба підтверджуюча довідка та висновок. ВЛК. Ці документи  передаються командиру своєї частини для продовження нарахувань.



Сто тисяч отримує військовий під час 30-денної відпустки, яку надає ВЛК, але тут іде оплата у відповідності до використаних днів.


Підстава для виплати



Важливо знати! Означена виплата призначається не всім, хто отримав травми при несенні служби. Підтвердженням права на її отримання є  довідка про обставини отримання травми (поранення, контузії, каліцтва), в якій має бути зазначено, що травма пов’язана із виконанням обов’язків із захисту Батьківщини. Також має бути підтверджено, що військовослужбовець: перебував у повному комплекті засобів індивідуального захисту; не вчиняв кримінального правопорушення; не завдавав собі ушкоджень навмисно та не перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Відсутність хоча б однієї з цих умов є підставою для відмови у виплаті додаткової винагороди.



У разі затримки або невиплати винагороди у розмірі 100 тисяч гривень  слід подати рапорт на виплату за поранення на ім'я командира з проханням включити вас до наказу про виплату. До рапорту додаються копії довідки про обставини травми та висновку ВЛК.



Якщо військова частина безпідставно відмовила у виплаті зазначеної винагороди,  ви можете звернутися зі скаргою до Штабу оперативного командування, якому підпорядковується військова частина, або на гарячу лінію Міністерства оборони.



Одноразова грошова допомога



Якщо ВЛК визнала, що поранення (каліцтво, травма, контузія) пов’язане із захистом держави, обов’язковою є виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям (ОГД). Її розмір визначає експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО, раніше МСЕК), встановлюючи людині групу інвалідності чи відсоток втрати працездатності.


Компенсація за поранення ЗСУ здійснюється як під час проходження служби, так і після звільнення зі служби.


Якщо вас цікавить скільки виплачують за поранення в Україні у 2025 році, мусимо констатувати, що 2025 рік не багатий на законодавчі зміни у цьому питанні.  Верховна Рада не дійшла згоди щодо підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2025 році, тому розміри одноразових грошових допомог залишилися на рівні 2024 року, адже саме прожитковий мінімум  станом на 1 січня поточного року береться за основу при визначенні розміру виплати.


Тож, якщо військовий отримав травму (контузію, поранення) при захисті Батьківщини і ЕКОПФ  установила йому групу інвалідності виплати будуть такими:  

  • 1 211 200 грн.  за першу групу  інвалідності  (400 прожиткових мінімумів);

  • 908 400 грн.  за другу групу інвалідності (300 прожиткових мінімумів);

  • 757 000 грн. за третю групу інвалідності (250 прожиткових мінімумів).




Якщо інвалідність не пов’язана з захистом Батьківщини,  а її настання у висновку ВЛК пов’язане з несенням військової служби, то військовослужбовцю будуть призначені такі виплати:


  • 363 360 грн. за першу групу інвалідності (120 прожиткових мінімумів);

  • 272 520 грн. за другу групу інвалідності (90 прожиткових мінімумів);

  • 211 960 грн. за третю групу інвалідності (70 прожиткових мінімумів).



Виведені на час лікування поза штат, нарешті, отримують не 500-700 грн, як це було раніше, а повноцінну військову «мінімалку» – 20 100 грн. Але перших два місяці – попереднє грошове забезпечення.


У разі, якщо встановлено відсотковий ступінь втрати працездатності без призначення інвалідності, розмір ОГД  розраховується у відсотковому співвідношенні, яке визначає експертна команда з оцінки повсякденного функціонування особи. При цьому виплата буде обчислюватися виходячи з  70-кратного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тож до прикладу якщо комісія установила вам  35  відсотків втрати працездатності то виплата буде становити 74186 грн (70 × 3 028×35%)

 


Який же механізм передбачений для отримання одноразової допомоги



Спочатку військовий проходить ЕКОПФО, результатом такого оцінювання буде встановлення  ступеня втрати працездатності або ж групи інвалідності. Наступним кроком буде подача заяви  до військової частини, якщо ж військового вже звільнено зі служби, така заява подається до ТЦК та СП. До заяви мають бути додані копії наступних документів:


•    документ ЕКОПФО, яким встановлено групу інвалідності або рівень втрати працездатності з обґрунтуванням причинного зв’язку;

•    висновок ВЛК, яким встановлено причинно-наслідковий, захворювання зі станом здоров’я військового;

•    документ, що підтверджує обставини поранення (травми, контузії, каліцтва) та  те що поранення чи травма не пов’язані  правопорушенням, сп’янінням або навмисним нанесенням собі травм. Таким документом може бути  акт службового розслідування або довідка військової частини. Означені документи не подаються при встановленні інвалідності через захворювання.

•    документ що посвідчує особу (паспорт, посвідка тощо); 

•    ІПН (реєстраційний номер облікової карти платника податків);

•    довідка банківської установи з реквізитами для зарахування коштів.  

 

Крім вищезгаданих виплат, військовослужбовець, який перебуває на лікуванні та об’єктивно потребує фінансової підтримки для свого відновлення, має право на отримання, ще й таких  видів грошової допомоги.


Матеріальна допомога (надається для вирішення соціально-побутових питань) є щорічною виплатою,  її розмір  співвідноситься з розміром грошового забезпечення військовослужбовця на момент нарахування. Така допомога виплачується військовослужбовцям  щороку. При цьому перебування військового на лікуванні не позбавляє права на звернення за отриманням такої допомоги.


Грошова допомога на оздоровлення — це окрема щорічна виплата, яка також дорівнює одному місячному грошовому забезпеченню військовослужбовця. Вона призначена для фінансової підтримки під час відпустки та сприяння відновленню здоров’я військовослужбовця. Може бути  виплачена як перед відпусткою, так і в інший час на підставі рапорта військового.


За яких обставин можуть відмовити у виплаті?



Важливо знати, що виплат не буде, якщо поранення, травма, інвалідність або втрата працездатності військовослужбовця, резервіста чи військовозобов’язаного стали наслідком:

  • вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення;

  • перебування в стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння;

  • навмисного завдання шкоди собі або самогубства (крім доведеного судом факту доведення до самогубства);

  • надання завідомо неправдивої інформації для отримання допомоги.



Однак крім чітко визначених законодавчих підстав відмови, військовослужбовцям відмовляють у виплатах і з формальних міркувань, зокрема через відсутність медичних документів, що підтверджують перебування на стаціонарному лікуванні або відсутність довідки про обставини отримання травми чи невідповідність фактичних обставин отримання травми даним які містяться у довідці про отримані травми, неправильний висновок ВЛК також може бути підставою для відмови у виплаті або зменшення її розміру. Таких підстав досить багато, і часто вони пов’язані зі службовою недбалістю командирів, які допустили неправильне оформлення документів.


У цій ситуації вам не слід самостійно долати бюрократичні мури. Тут важлива послідовність, та чітка фіксація всіх дій, щоб подальше оскарження неправомірних висновків дало бажані результати. Довірте цю справу  фахівцям з військового права і матимете очікуваний результат.


До кого звернутися за допомогою



Гроші, в прямому сенсі зароблені кров’ю і потом, на жаль, не завжди просто отримати. Люди, які самотужки вступають у двобій із системою – часто просто опускають руки. Вбивають не так рани, як паперова тяганина і байдужість. Так не має бути. Саме тут знадобиться допомога адвоката по виплатам військовим.


Адвокатське об’єднання «Актум» постійно працює з клієнтами, яким або затримують належні виплати, або не нараховують їх взагалі. Наші фахівці завжди у контексті законодавчих змін та  чітко знають, які виплати передбачені за поранення.  Тож маючи сумніви щодо вашої індивідуальної ситуації, зверніться до нас, адже вирішення проблеми може бути зовсім простим.


Всього один адвокатський запит адвоката Артема Бондаря розблокував кригу неприязних стосунків між командиром і підлеглим, через які останній не отримував потрібні документи.


В іншому випадку правники оскаржили рішення двох ВЛК і військовий, який через поранення частково втратив зір, отримав 82 тис. грн.


Також, маємо практичний кейс, коли нашим адвокатом Катериною Петренко було скасовано висновок ВЛК, в наслідок чого військовослужбовця направили на повторний медичний огляд. Після нього було видано новий висновок, у якому зазначено, що поранення були отримані під час «захисту Батьківщини». Це суттєво вплинуло на розмір одноразової грошової допомоги.


Загалом, завдяки команді «Актум», справедливість у графі виплати за поранення військовослужбовцям в грошовому еквіваленті відновлено на понад 100 000 000 грн. І робота триває. Більшість проблем вирішуються, якщо ними займатися. Давайте це робити разом і все вийде.


Якщо вам не вистачає інформації — у нагоді стануть ін. сатті:


Які виплати за безвісти зниклого військового та полоненого


Бойові виплати військовим (ЗСУ)


Порядок виплати додаткової винагороди військовослужбовцям



Якщо у вас ще залишилися питання як отримати виплату за поранення в Україні, телефонуйте щодня з 8 до 22: 098-665-05-40, 050-665-05-60.


Або звертайтеся відразу в офіс – вони є майже у всіх великих містах по Україні, зокрема, у прифронтових: Миколаєві, Слов’янську, Одесі.


01.05.2025

Виплати військовим за поранення